Czy wodniak jądra jest groźny?
Wodniak jądra najczęściej występuje w okresie dziecięcym, ale pojawia się też u dorosłych mężczyzn. Jest on nie groźny i polega na gromadzeniu się płynu w mosznie. Jest wyczuwalny w postaci miękkiego guzka. U dzieci wodniak jest nie groźny, natomiast u osób dorosłych może grozić nowotworem. Dlatego ważne jest, aby po jego wykryciu udać się nie zwłocznie do specjalisty w celu postawienia diagnozy. Jeśli taka zmiana nie zniknie samoistnie, należy ją leczyć operacyjnie.
Co to jest wodniak jądra i jak należy go leczyć?
Polega na zgromadzeniu się płynu otrzewnego w mosznie i charakteryzuje się jej powiększeniem, potocznie nazywany torbielem. Płyn ten ma kolor bursztynowy i może zebrać się go od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów.
Wodniak jądra: przyczyny
Wodniak jądra występuje w charakterze wrodzonym lub nabytym. Ten pierwszy diagnozowany jest zaraz po urodzeniu dziecka, a spowodowany jest zaburzeniami rozwoju. Powstaje, gdy wyrostek pochwowy nie zarośnie do 7 miesiąca). Drugi rodzaj natomiast może powstać z różnych przyczyn, mogą być to na przykład:
- Zapalenie jądra i najądrza
- nowotwór jądra
- Uraz jądra
- Operacja przepukliny pachwinowej
- Intensywny wysiłek
- Wodniak jądra: objawy
Statystyki pokazują, że w 60% wodniak występuje po prawej stronie. Możliwe jest, chociaż rzadziej bo tylko w 10% że pojawia się on obustronnie. Zmianę możemy zauważyć gołym okiem, zwłaszcza wieczorem gdy ilość płynu jest zwiększona. Jest ona również wyczuwalna i podczas dotyku możemy wyczuć miękki, elastyczny guzek. Badanie wodniaka jest bezbolesne, jeśli jednak odczuwamy ból może być to stan zapalny lub nowotwór i konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.
U dorosłych osób z wodniakiem nabytym ilość płynu gwałtownie wzrasta i nie może się on normalnie poruszać. Wodniak może powoduje niepłodności jednak każda zmiana powinna być skonsultowana z urologiem lub chirurgiem w celu diagnostyki.
Wskazaniami do wizyty u specjalisty są:
- Niepewność czy to wodniak czy przepuklina pachwinowa
- Brak możliwości przebadania jądra
- Niepłodność
- Ból w okolicach jąder/ pachwiny
- Wodniak jądra: leczenie
Jak ustaliliśmy powyżej każdy wodniak widoczny jest gołym okiem i każdy mężczyzna, który zauważy u siebie taką powinien udać się do specjalisty w celu diagnostyki i ewentualnego leczenia. Lekarz powinien przeprowadzić diafanoskopię, która polega na prześwietleniu moszny światłem z latarki. Jeśli światło prześwieca na wylot, ma on pewność, że w mosznie znajduje się płyn. W innym przypadku konieczne może być wykonanie usg. Wodniaka można usunąć na dwa sposoby:
1. Operacyjnie. Są na to dwie metody:
- metoda Winckelmanna- wywinięcie ścian wodniaka za najądrze i zszycie ich.
- metoda Bergmanna – zabieg polega na otwarciu go i usunięciu
2. Odprowadzenie płynu poprzez nakłucie, jednak jest to sposób nie tylko nietrwały bo wodniak może nawrócić, a dodatkowo można przegapić zmianę nowotworową. Możliwe jest również ryzyko powstania zakażenia.
Konsekwencje nie leczonego wodniaka
Wodniaki, które nie są leczone zwiększają swoja objetość i mogą doprowadzić do:
- Bezpłodności (płyn działa nie korzystnie na proces produkcji plemników)
- Bólu
- Problemów z poruszaniem się
Ważne jest by skonsultować się ze specjalistą by wykluczyć wszelkie zmiany nowotworowe.
Leczenie operacyjne wodniaka jądra: powikłania
Jak po każdej operacji w tym przypadku również mogą pojawić się powikłania. Do możliwych należą między innymi:
- Obrzęk moszny
- Krwawienie z rany
- Nawrót wodniaka
- Zapalenie jądra
- Usunięcie jądra
- Zakrzepica żył
W niektórych przypadkach konieczne jest założenie drenażu. Blizna po wodniaku jest niewielka a powrót do stanu sprzed operacji trwa kilka dni. Jeśli natomiast pojawią się u nas: gorączka, silny ból okolic jąder, pojawienie się wydzieliny to powinniśmy natychmiast skonsultować się ze specjalistą. Pamiętajmy również o wizycie kontrolnej, która koniecznie jest odbyć 7-10 dni po operacji.