Kłykciny kończyste – usuwanie Szczecin

Kłykciny kończyste to brodawki skórne okolicy narządów płciowych.

Wywołane są infekcją wirusem HPV. Kłykciny są jednym z najczęstszych schorzeń przekazywanych drogą płciową. Niektóre z wirusów mogą prowadzić do rozwoju raka narządów płciowych, między innymi raka szyjki macicy. Kłykciny kończyste równie często występują w okolicy odbytu.

Leczenie może być miejscowe – maści, kremy np.: Condyline, lub chirurgiczne – wycięcie, elektrokaogulacja, kriochirurgia lub zabiegi laserowe.Większość zmian ma charakter nawracający, a leczenie przynosi tylko czasową remisję co jest związane z brakiem możliwości całkowitego usunięcia zakażenia.

 

Zabiegi laserowe kłykcin kończystych są najskuteczniejsze i dają największą szansę trwałego ich usunięcia z pozostawieniem najmniej widocznych blizn.

 

[more]

Kłykciny kończyste wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV typu 6 i 11. Jest to choroba weneryczna, ponieważ do zakażenia dochodzi drogą płciową, poprzez kontakty seksualne. Na zarażenie wirusem i pojawienie się kłykcin narażone są w równym stopniu kobiety jak i mężczyźni. Kłykciny kończyste często przebiegają bezobjawowo, a wirus utajnia się w warstwach nabłonka, aby w okresie obniżonej odporności się ujawnić. Mimo swojej niewiedzy chory zaraża innych.

U kobiet kłykciny kończyste występują na wargach sromowych, przedsionku pochwy, odbycie, udach i pośladkach, rzadziej na łechtaczce, szyjce macicy i cewce moczowej.

U mężczyzn brodawki występują na napletku, żołędzi członka, cewce moczowej i odbycie. Początkowo pojawiają się małe różowe narośla, które nie bolą. Wykwity rozwijają się, zlewają i przybierają postać niebolesnych kalafiorowatych tworów o białawym zabarwieniu. Chory może odczuwać świąd, pieczenie, pojawiają się upławy o nieprzyjemnym zapachu, czasem plamienia a nawet krwawienia. Nie leczona choroba prowadzi do powstania tzw. kłykcin kończystych olbrzymich, które bolą i krwawią przy najmniejszym dotyku.

Leczenie kłykcin kończystych zależy od miejsca ich występowania, a także wielkości. Małe zmiany leczy się farmakologicznie poprzez miejscowe użycie maści i leki antywirusowe. W przypadku mniejszych kłykcin kończystych usuwa się je za pomocą zamrażania, elektrokoagulację, zabieg laserowy. Największe zmiany, tj. kłykciny kończyste olbrzymie usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym. Pobiera się także wycinki do badania histopatologicznego. Leczenie kłykcin kończystych obejmuje oboje partnerów seksualnych. W innym przypadku jest bezcelowe, ponieważ do zakażenia dojdzie ponownie. Ponadto kłykciny kończyste są chorobą, która może pojawiać się wielokrotnie, ponieważ wirus jest obecny w organizmie człowieka przez całe życie.

[/more]