Krótkie wędzidełko

Krótkie wędzidełko

Powszechnie widomo, że mężczyźni mają obiekcje co do rozmiarów swojego penisa. Temat jego wyglądu, a zarazem rodzaje jego defektów są dla nich krępujące i nie chętnie się do nich przyznają. Częstym z nich jest krótkie wędzidełko. Warto jest więc porozmawiać z parterem i wesprzeć go w decyzji jego usunięcia. Dzięki temu będzie mógł się cieszyć swoim życiem seksualnym w pełni.

Problem ten jest dość poważny i jednocześnie bolesny, jednak najważniejsze jest by mieć świadomość tego, że jest to wada wrodzona, którą łatwo można usunąć poprzez operację chirurgiczną. Wbrew pozorom bardzo duży procent mężczyzn boryka się z tym problemem.

Czym jest krótkie wędzidełko?

Jest to bardzo cienki kawałek tkanki, który łączy żołądź penisa z napletkiem. Powinno być ono na tyle długie, by przy naciągnięciu napletka z żołędzi nie czuć bólu. W przypadku gdy jest ono za krótkie mężczyzna może odczuwać ból. Człowiek z tym defektem odczuwa ból nie tylko w życiu codziennym, ale również podczas stosunku. Bardzo często zdarza się również, że wędzidełko może zostać zerwane. W takim przypadku powinien niezwłocznie udać się do urologa, chirurga lub na ostry dyżur. Pamiętajmy również, że miejsce w którym zostało ono zerwane silnie krwawi. Jeśli jednak mężczyzna zdecyduje, że poczeka aż zagoi się ono samo, musi brać pod uwagę to, że może zrosnąć się ono krzywo i zapewne pozostanie blizna. Może to spowodować skrócenie się go w większym stopniu. Czyli problem nie tylko pozostanie, ale również może powodować większy dyskomfort niż uprzednio.

Objawy, które daje za krótkie wędzidełko

Podstawowym objawem krótkiego wędzidełka napletkowego jest problem z pociąganiem żołędzi prącia w czasie zsuwania napletka. Dodatkowo odczuwalny jest przy tym ból, który mężczyzna czuje podczas stosunku seksualnego jak i przedwczesny wytrysk. Krótkie wędzidełko prącia ma także wpływ na powstające stany zapalne. Warto jest pamiętać, że defekt ten w znacznym stopniu utrudnia higienę tego miejsca.

Krótkie wędzidełko napletka — zabieg

Operacja krótkiego wędzidełka napletka to nic innego jak zabieg chirurgiczny, który nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu, a operowany może po zabiegu wyjść do domu. Może zostać on wykonany u mężczyzny w każdym wieku. Polega on na przecięciu wędzidełka, naciągnięciu tak by był dłuższy i ponownym zszyciu go. Dzięki temu jest ono również wzmocnione i nie występuje ryzyko zerwania. Dłuższym okresem jest rekonwalescencja po zabiegu. Pacjent powinien powstrzymać się przed od współżycia przez okres 3-4 tygodni. Konieczne jest również szczególne zadbanie o higienę tych okolic, tak by nie wdała się żadna infekcja. Dodatkowo jak po każdej operacji zaleca się oszczędny tryb życia, natomiast ból uśmierzyć można unikając dłuższej pozycji siedzącej.

Pamiętajmy, że przy tej operacji jak każdej innej może wystąpić powikłanie. Jednak jeśli jest wykonana przez dobrego lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie, nie zagraża nam żadne ryzyko.

Czym grozi nieoperowane krótkie wędzidełko?

Nieoperowane zbyt krótkie wędzidełko może przysporzyć nam sporo problemów. Otóż jest bardzo podatne na zerwanie, z czym wiąże się nie tylko silne krwawienie, ale również ból. Po każdym zerwaniu staje się ono coraz krótsze i wrażliwsze. Najczęściej zostaje uszkodzone podczas stosunku, a ból jest coraz silniejszy. I takim sposobem powstaje błędne koło, które prowadzi do zabiegu.

Krótkie wędzidełko u noworodka

W przypadku dziecka sprawdzenie czy ma krótkie wędzidełko możliwe jest dopiero po 3 roku życia, gdy możliwe jest odsunięcie napletka. Jeśli mamy wątpliwości najlepiej jest udać się do chirurga dziecięcego, który je rozwieje. Ważne jest by po usłyszeniu diagnozy jak najszybciej przeprowadzić operację, tak by zaoszczędzić mu stresu i bólu, a zarazem by odpowiednio zadbać o jego higienę.

Pamiętajmy, że wada ta nie znika z wiekiem, a zabieg i tak jest nieunikniony.

Krótkie wędzidełko napletka a stulejka

Oba te przypadki mimo podobnych objawów są innymi dolegliwościami. Stulejka- jest to nic innego jak zwężenie otworu napletka, jest też poważniejszym przypadkiem niż skrócone wędzidełko.

Problemy ze stulejką leczyć można farmakoterapią, antybiotykoterapią (w przypadku infekcji dróg moczowo płciowych) oraz fizykoterapią. W przypadku, gdy problemy ze stulejką nie ustają konieczny jest zabieg chirurgiczny- plastyka wędzidełka lub obrzezanie.

Operacja stulejki jest poważniejszym zabiegiem niż ta krótkiego wędzidełka, a higiena po niej jest najważniejsza.